Türk patent sorgulama son derece detaylı bir işlemdir. Bu nedenle bireysel patent sorgulama yerine mutlaka Uzman Patent vekillerinden destek alınmalıdır. Özel yazılımların kullanıldığı bu süreçte daha önce buluşla ilgili bir girişimin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Haliyle patent sorgulama sayesinde yenilikleri veya ortaya çıkardığınız ürünleri güvence altına alabilirsiniz. Daha önce ortaya çıkarılmış bir ürün veya hizmet söz konusu ise bu durum maddi kayıplara neden olacaktır. Çünkü patent araştırması yapılmadan piyasaya sürülen bir ürün, gerçek patent sahibinin hak talep etmesiyle kaldırılabilir.

Türk Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk patent sorgulama işlemleri özel yazılımlar aracılığıyla yapılmalıdır. Çünkü ücretsiz araçlarla yapılan ön araştırmada detaylı bilgilere ulaşmak zor olabilir.

Ayrıca ileri düzeyde bir yabancı dil bilgisi gerektiren patent sorgulama işlemlerinin bu nedenle profesyonel kişilerce yapılması şarttır. Beraberinde birçok avantaj sunan Türk patent sorgulama sadece Türkiye’deki patentler için uygulanan bir ön araştırmadır. Dünya genelinde sorgulama yapmak için farklı uygulamalardan faydalanılır.

Patent sorgulama işlemlerinin sunduğu avantajlar çok sayıdadır. Uzman Patent vekiller bu süreçte avukat olarak görev aldığından sürecin en başından sonuna kadar yanınızda olur.

Öncelikle buluşlar için patent almak zorunludur. Başvurunun da yeni olması gerekir. Buluş veya icat ile ilgili ön araştırma yapılmadan alınabilecek patentler ciddi sorunlara neden olabilir. Her şeyden önce maddi ve manevi kayıpları engelleyen patent sorgulama ayrıca zamandan tasarruf sağlar.

Özel Yazılım ile Sorgu

Türk patent sorgulama özel yazılımlar kullanılarak yapılır. Kişiler veya firmalar bu sayede icatlarının daha önce herhangi bir patente sahip olup olmadığını görebilir. Tamamen profesyonel bir ekip çalışmasıyla gerçekleştirilen bu işlemler sayesinde sorun yaşamadan AR-GE tamamlanır. Başvuru yapıldıktan sonra eğer icadınız bir yenilik sunuyor veya buluş olma özelliklerini taşıyorsa süreç onaylanır.

Patent sorgulamanın sizlere sağladığı birçok yarar var. Öncelikle ortaya çıkarılan raporla birlikte hazırladığınız buluş üzerindeki tüm hataları gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede icadın kullanımını artırmak için gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Öte yandan Türk patent sorgulama yaparken icatla benzer olan ürünleri kıyaslayabilir ve geliştirmek adına farklı çalışmalara başvurabilirsiniz. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken tek şey, ön araştırmanın Uzman Patent tarafından yapılması gerektiğidir.

Ücretsiz Başvuru
close slider