Patent Sorgulama

Tescilli bir patent ile icat ettiğiniz bir ürünü koruma altına alırsınız. Marka ise isim hakkınızı koruma altına almaktadır. Marka ve patent birbirinden farklı işlemlerdir. 

Buluşunuzu ancak tescil ederseniz hak sahibi olursunuz. Tescillemediğiniz bir ürün için hak sahibi olmanız mümkün değildir. Bir ürünün patent sahibi olabilmesi için daha önce böyle bir ürünün üretilmemiş olması gerekmektedir.

Hayatımızda olan bir ürüne geliştirme yapıp hak sahibi olmak istiyorsanız bu işlem faydalı model anlamına gelmektedir.

Patent Sorgulama

Tescilli Patent Sahibi Olun

Sektörde ki ürünlerinizi koruma altına almak için patent yada faydalı model tescili yapabilirsiniz.

 1. Patent Sorgulama

  Patent sorgulama: yada patenti alma icad edilen bir malın tescillenmesi anlamına gelmektedir. Patent tescili yaptığınız malın tüm hakları tescil işlemini gerçekleştiren kişi veya firmaya ait olmaktadır. Bundan sonra ki süreçte bu icada ait tüm haklara siz sahip olacaksınız. Sizden habersiz olarak hiçbir kişi ya da kurum tarafından bu ürün üretilemez, satılamaz.

  Unutmamalısınız ki bir ürünü icad etmek onun sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Bir icadı ilk üreten değil ilk koruma altına alana söz sahibi olacaktır. Bu nedenle icadınızdan kimseye bahsetmeden önce patent sorgulama ve tescil işlemlerinizi tamamlamalısınız.

 2. Patent Nasıl Alınır?

  Uzman Patent ekibi tarafından buluşunuza ait tarifname hazırlanıp, patent kurumuna vekillerimiz aracılığı ile başvuru yapılır.

 3. Marka ve Patent Farklı mı?

  Evet, marka ve patent farklı alanları koruma altına almaktadır.

 4. Patent Hakkı Kaç Yıl Sürer?

  Patent hakkı başvuru tarihi itibari ile 20 yıl boyunca buluş sahibinin haklarını koruma altına alır.

 5. Tasarım Koruma Farklı mı?

  Evet, tasarım tescili ile ürününüz görünümü koruma altına alabilirsiniz.

 • Ücretsiz Araştırma

Ücretsiz Başvuru
close slider