Patent araştırma, firmaların veya kişilerin ortaya çıkardığı ürünlerin yanı sıra buldukları yenilikleri güvence altına almaları açısından çok önemlidir.

Patent araştırması yapılmadığında daha önceden ortaya çıkarılan icatların tespit edilmesi olanaksızdır. Aynı zamanda patent araştırması yapılmadan bir ürünün piyasaya sürülmesi halinde, patent sahibi hak talebinde bulunabilir. Sonuç olarak patent araştırma süreçlerinin takip edilmesi ve mutlaka yapılması gerekir.

Patent Araştırması

Patent araştırması herhangi bir model başvurusu yapmadan veya faydalı ürün sunmadan önceki ön araştırma aşamasıdır. Sunulan ürünün dünyanın herhangi bir bölgesinde patent başvurusuna sahip olup olmadığını öğrenmek amacıyla yapılan patent araştırma işlemi sayesinde daha önceden geliştirilen ürün veya modeller için başvuru yapılması önlenmektedir.

Patent araştırması sayesinde maddi kayıplar da engellenmiş olunur. Patent araştırması, icat edilen ürünle ilgili dünyadaki gelişmelerin takip edilmesini de sağlar. Yani rakiplerin durumu öğrenilirken kullanılan teknolojiler hakkında da bilgi sahibi olunabilir.

Herhangi bir buluş için patent alınması zorunludur. Patent başvurusunun da yeni olması şarttır. Bu nedenle model veya buluş hakkında ön araştırmanın yapılması gerekir. Ön araştırma adıyla bilinen patent araştırma sayesinde zamandan tasarruf sağlandığı gibi olası maddi kayıplar da engellenmiş olacaktır.

Patent Araştırmasının Avantajları

Patent araştırma beraberinde birçok avantajı getirir. Bunlar;

  • İcadın işlevselliğini ve kullanımını artırmak amacıyla ciddi fayda sağlar.
  • Benzer ürünlerle kıyaslama yapılabilir ve bu sayede ilgili ürünün geliştirilmesi sağlanabilir.
  • Patent araştırma sonucunda hazırlanan raporla beraber mevcut icattaki hatalar tekrar gözden geçirilebilir.
  • Patent başvurusu yapmadan önce maddi ve manevi kayıpları engeller.
  • Patent araştırma sayesinde ilgili buluş hakkında en son gelişmeler öğrenilir.

Patent Araştırması Nasıl Yapılır?

Patent araştırması kişisel olarak yapıldığında ortaya çıkan sonuçlar gerçek olmayabilir. Bu nedenle sizin adınıza patent araştırma işlemleri adım adım Uzman Patent ekibi tarafından yönetilmekte ve takip edilmektedir.

Firmalara veya kişilere ciddi avantajlar sağlayan bu işlemlerin buluştan önce ihmal edilmemesi önemlidir. Çünkü patent araştırmasında bulunan dosyalar kamuya açıktır. Bu nedenle tüm detayları takip edilebilir. Sonuç olarak ortaya çıkarılan ürünler detaylarına kadar incelenebildiği için bu işlemleri profesyonel bir ekibin yönetmesi mantıklı olacaktır.

Patent başvurusu, başvurunun yapıldığı günden itibaren 18 ay sonra yayına alınır. Bu nedenle ilgili süreye dikkat ederek gerekli aksiyonlar alınmalıdır. Günümüzde ücretsiz patent veritabanları bulunsa da kullanımı zordur. Ayrıca ileri düzeyde yabancı dil bilinmesi gerekir. Ancak Uzman Patent ekibinin yani patent vekillerinin yapacağı ön araştırmalar sonucunda tüm bilgiler elde edilerek icadın daha önce patent başvurusu yapıp yapmadığı öğrenilebilir.

Sonuç olarak dünya üzerinde pek çok geliştirici bulunmaktadır. Bu yüzden aklınıza gelen her konuda patent başvurusu yapılmış olabilir. Bu nedenle AR-GE sürecinde başlatılan çalışmaların boşa gitmemesi adına profesyonel destek almanız çok daha doğru olacaktır.

Ücretsiz Başvuru
close slider