Marka tescil işlemleri ne kadar sürer?

Yeni işletmeniz, yeni ürününüz yada yeni hizmetiniz için bir marka sahibi olmak istiyorsanız bu bazen biraz zaman alan bir süreç olabilir.

Marka tescil süreci bir kaç aşamadan oluşmaktadır. Her sürecin resmi olarak beklenmesi gereken zorunlu adımları bulunmaktadır.

İlk Adım Marka Araştırma Süreci

Uzman Patent ekibiyle iletişime geçerek tescil etmek istediğiniz markanın ücretsiz olarak araştırılmasını sağlayabilirsiniz. Markanın özel yazılımlar ile araştırılmaktadır. Marka adınız sektörel bazlı ve isim bazlı olarak benzerlik durumuna göre sorgulanır.

İkinci Adım Marka Başvurusu

Ücretsiz marka araştırmasının tamamlanmasının ardından eğer başvuru yapmamıza engel bir durum yoksa faaliyet göstereceğim kodlarda marka başvurunuz aynı gün içerisinde yapılmaktadır. Uzman Patent’in marka vekilleri Bursa Barosu’na bağlı avukatlardır.

Marka başvurunuzun yapılmasının ardından tarafınıza marka başvuru belgesi iletilmektedir. Bu belge marka sahip bilgileri, vekil bilgileri, marka logosu, mal ve hizmetlerin bilgisi yer almaktadır. Ayrıca bu belgeyle .com.tr alan adı tescili içinde işlemelere başlayabilirsiniz.

Üçüncü Adım Marka Yayın Süreci

Marka başvurumuzu yapmamızın ardından TPE marka uzmanları tarafından başvurumuz incelenir. Başvurumuzun marka olmasına engel bir durum yoksa marka başvurumuz marka bülteni ile yayına çıkartılır ve 2 aylık süreç boyunca yayında kalma zorunluluğu vardır.

Bu 2 aylık sürecin amacı diğer hak sahiplerinin marka başvurunuza itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde gelen itirazlara bizimde savunma yapma hakkımız vardır. Marka başvurunuza itirazın gelip gelmeyeceğini ön görmek imkansızdır. Her marka başvurusuna itiraz gelir yada gelmez denilemez bu bir süreçtir.

Dördünü Adım Marka Tescili

Marka yayın sürecini tamamladıktan sonra TPE tarafından marka tescil ücreti bildirim yazısı gönderilmektedir. Bu yazı ile birlikte marka tescil harcı ödenerek markanızı başvuru yaptığınız mal ve hizmetlerde 10 yıllık süre ile koruma altına almış olursunuz.

Markalar 10 yıllık periyotlar halinde yenilenmektedir. Bir sonra ki yenileme döneminde sadece marka yenileme ücretini ödeyerek markanızı 10 yıllık süre ile tekrar uzatmış olursunuz.

Ücretsiz Başvuru
close slider