Markanın tanımı, bir satıcının ya da üreticinin hizmet ve mallarını belirlemede kullanılan bir terim olarak bilinir. Bu süreçte marka tescil belgesi alarak ilgili ürünün sahiplenilmesi şarttır.

Çünkü markanın korunması için gerekli olan bu belgenin rakiplerden ayrıştırmayı sağladığı unutulmamalıdır. Günümüzde öne çıkan çok sayıda marka vardır. Bu markalar ilk kurulduğu gün itibariyle tescil belgesi alarak gelişimlerini sürdürmüştür. Uzman Patent, avukat vekiller sayesinde ihtiyacınız olan marka araştırması ve tescil aşamalarını sizler için yöneterek gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Marka Tescil Belgesinin Önemi

Markaların korunması adına geliştirildiği günden itibaren bazı aksiyonların alınması gerekir. Öncelikle markanın korunması sınai bir haktır.

Ancak bu koruma tescil sayesinde gerçekleşir. İlerleyen dönemlerde marka ihlali olması durumunda hak talep etmek için marka tescil belgesi alınmalıdır.

Ayrıca marka hakkının ileri sürülmesiyle beraber marka tecavüzünün önlenmesi ve durdurulmasının talep edilmesi de yine bu belgeyle mümkün olacaktır. Marka hakkınızın ihlal edilmesi halinde ilgili kişiler hakkında ceza soruşturmasının başlaması için de mutlaka tescil belgesine sahip olmanız gerekir. Tescili olmayan markalar ise günümüzde çok dar bir korumadan faydalanır. Bu markalar genelde haksız rekabetle mücadele etmek zorundadır.

Tescil Edilebilecek Markalar Hangileri?

Marka tescil belgesi ayırt edici olması şartıyla tüm işaretler için alınabilir. Buradaki ayırt edici nitelik, herhangi bir işaretin bir nedenden dolayı diğerlerinden farklı görünmesini yani olmasını sağlayan ögeleri ifade etmektedir. Haliyle bir işaret zamanla kullanılarak bu niteliği kazanabildiği gibi başlangıçtan itibaren, kampanyalarla, reklamlarla ya da ilanlarla ayırt edici nitelik kazanabilmektedir.

Marka tescil belgesi gerçek kişiler veya tüzel kişiler tarafından alınabilir. 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan kanuna göre tescile uygun olan seslerin de tescili yapılabilmektedir.

Marka tescil başvurusu için Uzman Patent yetkililerinden destek alabilirsiniz. Her marka için ayrı bir tescil başvurusunun yapılması gerekirken ayrıca gerekli belgeler de sizin yerinize hazırlanmaktadır. Başvuru aşamasında tescil başvurusu, başvurunun incelenmesi, başvurunun yayınlanması, başvuruya yapılacak itirazlar ve inceleme ile tescil belgesinin verilmesi gibi süreçler söz konusudur.

 

Ücretsiz Başvuru
close slider