Kısaca Buluş Nedir?

Buluş; belirli bir çaba, zaman, bilgi ve tecrübe harcanarak daha önce bilinmeyen bulunmayan bir şeyin geliştirilmesine denir.

Buluş Nedir?

Buluş; ilk defa yeni bir şey yaratma icat olarak Türk Dil Kurumu tarafından tanınmamaktadır.

Buluş insan zekası veya çalışması ile bilerek veya tesadüfen ortaya çıkan yeniliklerdir bu yenilikler yeni yöntemle olabileceği gibi yeni bir üründe olabilir telefonun buluşu, tekerleğin bulunuşu, buhar motorunun bulunuşu, radyonun bulunuşu, televizyonun bulunuşu gibi.

İcat Nedir?

İcat; aslında icadın Türkçesi buluştur yani tüm icatlara buluş diyebilirsiniz. Ateşin icadı ateşin bulunuşudur, telgrafın icadı telgrafın bulunuşudur, telefonun icadı telefonun bulunuşudur.

Buluşlar teknik yenilikler ortaya çıkarır. Gemilerin su üzerinde güvenle hareket etmeleri suyun kaldırma kuvvetinin keşfi ile bağlantılıdır.

İlk telefonun çalışma prensibi elektriği iletilmesi ve dönüştürülmesidir. İnsanları iyileştirecek aşı ve ilaçların üretilmesi için önce insanlara neyin hasta ettiği yani bakteri ve virüs yani keşfi gerekliydi.

Buluş kavramları aslında bir araya geldiklerinde bir sonuç ortaya çıkarılır. Buluşlar ve keşifler ortaya çıkarıldıkları tarih için çok çığır açıcı yeniliklerdir ancak üzerinden zaman geçtikçe etkileyicilik değerini kaybederler. Düşünün otomobillerin hiç olmadığını ve yarın ilk otomobilin üretildiğini duysanız nasıl tepki verirsiniz nasıl etkilenir ve ne düşünürsünüz?

Bilim Nedir?

Bilim; evren veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgilerdir.

Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan belli bir amaca yönelen bir bilgi edinme ve yöntemleri araştırma süreci bilimsel araştırma basamakları ve ispat bilimin temelidir.

bilimleri örnek olarak astronomi fizik kimya matematik geometri tıp biyoloji sosyoloji psikoloji dalları verilebilir.

Teknik Nedir?

Teknik; bir sanat bir bilim bir meslek dalında kullanılan yöntemlerin hepsidir.

Üretim sürecinde üretim tasarımına göre farklı teknikler kullanılır. Kesme teknikleri, birleştirme teknikleri alıp teknikleri boyama teknikleri çizim teknikleri tekniğine örnek olarak verilebilir.

Keşif Nedir?

Aslında var olan ancak var olduğu bilinmeyen ispatlanmamış bir şeyin ortaya çıkarılmasıdır.

Evrende henüz farketmediğimiz milyonlarca gizem bizi beklemektedir.

Endüstri Nedir?

Üretim araçları makineye kullanılması ile hammaddeleri ürün haline getirme sürecidir çoğunluk üretim yapılan yer anlamında kullanılır. Tekstil Endüstrisi, Gıda Endüstrisi ve Otomotiv Endüstrisi gibi.

Ücretsiz Başvuru
close slider